Українська література (Юрчишина Н. В.)
Матеріали для дистанційної роботи під час карантину.
Барська ЗОШ І-ІІІ ст. №4 Вінницької області. Наша адреса: вул. Героїв Майдану, буд. 5, м.Бар, Барський район, Вінницька область, 23000 Телефон: (04341)2-22-70, e-mail: sch4@baredu.vn.ua; сайт http://barzosh4.ucoz.ua
Introduction
Share
Modules
Леонід Глібов. Відомий український поет і байкар. «Химерний, маленький…», «Що за птиця?». Фольклорна основа його віршованих загадок.
Павло Тичина. Коротко про поета і край, де він народився. Майстерне відтворення краси природи, яка надихає ліричного героя й зміцнює його патріотичні почуття. «Не бував ти у наших краях!»
Володимир Дрозд. Оповідання "Білий кінь Шептало". Алегоричність образу коня Шептала.
Євген Гуцало. Основні відомості про письменника. Вічне протистояння добра і зла – наскрізна тема світового мистецтва. Порушення цієї теми в оповіданні «Лось».
Євген Гуцало. Оповідання «Лось».Співчуття, милосердя – шлях до перемоги добра. Образи хлопчиків, їхня невідступність у захисті гуманних переконань.
Максим Рильський. Основні відомості про поета. Краса рідної природи й відтворення її засобами поетичної мови. «Дощ» («Благодатний, довгожданий…»).
Максим Рильський. Єдність людини і природи, зв’язок між станом людської душі та довкіллям. «Осінь-маляр із палітрою пишною…».
Урок мовленнєвого розвитку. Художній етюд про природу (письмово).
«Хто вона?», «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?». Особливості поетичних загадок Л. Глібова, роль у них казкових елементів, фольклорної основи, гумору, пестливих слів.
Григір Тютюнник. Коротко про письменника. «Дивак». Ідея неповторності й багатства внутрішнього світу людини. Паралельність і єдність двох світів − природи і людини, зображені в оповіданні. Точність і лаконізм описів природи.
Із сучасної української поезії (кінця ХХ – початку ХХІ ст.) (на вибір). Василь Герасим’юк («Чоловічий танець»), Іван Малкович («Із янголом на плечі», «З нічних молитов»),Розмаїття сучасної лірики.
Анатолій Мойсієнко («Жовтень жовті жолуді»), Ігор Павлюк («Дівчинка»)Поєднання в поезіях глибинної історичності бачення світу із відчуттям сучасної присутності в ньому.
Олександр Олесь. Стисло про поета. Поезії з книжки «Княжа Україна», зв’язок їх із літописами. «Заспів», «Ярослав Мудрий».
Григір Тютюнник. «Дивак».Допитливий, чуйний, добрий хлопчик Олесь, його жага пізнати загадковий світ природи, уміння фантазувати, уявляти. Гідна поведінка Олеся як позиція особистості.
Галина Кирпа («Мій ангел такий маленький…», «Коли до вас темної ночі…»).Глибоке бачення поетами- сучасниками проблем української мови, національної культури; прагнення зазирнути у світ душі звичайної людини, осмислити її призначення та сенс життя.
Микола Вінграновський. Основні відомості про письменника. «Сіроманець». Захоплива і драматична історія про хлопчика й вовка як приклад гармонії людини й природи. Гуманізм повісті.Переказування найцікавіших епізодів повісті. Доброта, вигадливість, рішучість Сашка, його здатність на самостійні вчинки, особливо у відстоюванні своєї позиції.
Урок позакласного читання. Наталена Королева. «Легенди старокиївські».
Олександр Довженко – видатний український кінорежисер і письменник. Його оповідання про один із періодів Другої світової війни. «Ніч перед боєм» – твір про героїзм, самовідданість, патріотичні почуття українців.Образи діда Платона і діда Савки. Їхній моральний урок для солдатів.
Ніна Бічуя. Коротко про письменницю. «Шпага Славка Беркути» – повість про школу й проблеми дорослішання, про роль батьків у вихованні дітей. Особливості композиції твору.
Тарас Шевченко. Україна часів поета. Степан Васильченко, «В бур’янах» або Оксана Іваненко, «Тарасові шляхи». Розповідь про поета, його дитинство (на основі твору Степана Васильченка або Оксани Іваненко).
Контрольна робота. Письмовий твір «Мій улюблений літературний герой».
Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Шевченка − художня реальність, створена уявою митця за допомогою засобів образної мови. «За сонцем хмаронька пливе».
Урок мовленнєвого розвитку. Складання власної версії закінчення повісті.
Тема. Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Г. Шевченка.«Садок вишневий коло хати...» – перлина української та світової ліричної поезії.
Урок позакласного читання. Валентин Чемерис. «Аравійська пустеля».Урок літератури рідного краю. Ознайомлення з творчістю письменників-земляків. Підсумковий урок.
Образи Славка Беркути, Юлька Ващука, Стефка Вуса та Лілі Теслюк. Майстерність письменниці у змалюванні образів. Художні особливості твору.
Ніна Бічуя «Шпага Славка Беркути» "Максимальне навантаження" або проблеми особистості в суспільстві.
Тематична контрольна робота з української літератури М. Коцюбинський, О. Довженко, Н. Бічуя
Володимир Дрозд. Основні відомості про письменника. Оповідання "Білий кінь Шептало".
Контрольна робота. Тарас Шевченко «За сонцем хмаронька пливе». «Садок вишневий коло хати...». Степан Васильченко «В бур’янах». Павло Тичина «Не бував ти у наших краях!», « Гаї шумлять...», «Блакить мою душу обвіяла…». Євген Гуцало «Лось»
Юрій Винничук. Повість-казка "Місце для дракона"
Юрій Винничук. Повість-казка "Місце для дракона" Проблематика твору: роздуми про добро і зло, вірність і зраду, доцільність самопожертви.
Юрій Винничук. Повість-казка "Місце для дракона" Алегоричність образів дракона Грицька, Пустельника та князя.
Валентин Чемерис. Основні відомості про письменника. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» – гумористична повість про життя і пригоди школярів із села Великі Чаплі: дружбу і перше кохання.
Урок виразного читання. Читання прозового уривка з оповідання
Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» . Дитячі проблеми в дорослому житті, передані засобами гумору.
Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» . Характеристика образів Вітька Горобця, Федька Котигорошка, Галі Козачок.
Контрольна робота. Письмовий твір на одну з тем: «Загибель яскравої особистості у суспільній неволі (за повістю В. Дрозда “Білий кінь Шептало”)», «Добро і зло в сучасному світі (за повістю Ю. Винничука “Місце для дракона”)», «Поетизація першого почуття у повісті В. Чемериса “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”».
Повість минулих літ» – найдавніший літопис нашого народу. Літописні оповіді (у переказі В. Близнеця): «Три брати – Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь», «Святослав укладає мир з греками…», «Володимир вибирає віру»