Найменшим простим дільником цього числа є 2; записуємо 2 праворуч від риски. Ділимо 630 на 2 і записуємо частку 315ліворуч від риски під числом 630. Знаходимо тепер найменший простий дільник числа 315. Ним є число 3, записуємо його праворуч від риски. Ділимо 315 на 3, частку 105 записуємо ліворуч. Ділимо 105 на 3, дістаємо 35; 35 ділимо на 5, дістаємо 7. Число 7 просте, поділивши його на 7, достаємо 1. Розклад закінчено.
Дільниками натуральних чисел є цифри 2, 3, 5, 7, 8, 9 та числа 10, 11, 13, ...
Числа, які дільниками мають 1 та сааме число називають простими.
Найчастіше ознаки подільності використовують при вивченні шкільного курсу з алгебри для обчислення найбільшого спільного дільника (НСД) та найменшого спільного кратного (НСК). Дамо короткі означення цих величин та приклади для ознайомлення.
Найбільший спільний дільник (НСД) — найбільше натуральне число, на яке без остачі ділиться кожне з заданих чисел.
Наприклад,
НСД(18,27,36)=9.
Найменше спільне кратне (НСК) це найменше натуральне число, яке ділиться на кожне з даних чисел.
Наприклад,
НСК(2,3,5)=30.
Правила знаходження НСД і НСК достатньо прості. Числа в обох випадках розкладають на прості множники. Далі для обчислення НСД знаходять спільні дільники для всіх чисел (двох, трьох) та перемножують їх. Для знаходження НСК прості множники кожного з чисел перемножують Таким чином отримують найменше число, яке має дільниками задані числа.
Ознаками подільності називають правила, які дозволяють швидко визначити, чи є число кратним наперед заданому числу, без необхідності виконувати повне ділення.