MODULE
11.03. Тема.“ Утворення імперії АЛЕКСАНДРА МАКЕДОНСЬКОГО”

План

1.      Похід у Персію

2.      Завоювання Ханаанських земель

3.      Завоювання Єгипту

4.      Битва при Гавгамелах

5.      Похід в Індію

6.      Монархія Александра Македонського

План 1.      Похід у Персію 2.      Завоювання Ханаанських земель 3.     ...

Алекса́ндр III Македо́нський або Александр Великий( 356Р.  до н. е., Пелла — 10 червня 323Р. до н. е., Вавилон) — дев'ятнадцятий цар Македонії, син царя Філіпа ІІ Македонського та Олімпіади, царівни Епіру. Був вихованцем Аристотеля. Геніальний полководець, видатний адміністратор і політик.

_ Якою дитиною був Александр?

_ Як ви гадаєте, ким міг стати в майбутньому цей хлопчик?

Алекса́ндр III Македо́нський або Александр Великий( 356Р.  до н. е.,...

1.Похід у Персію

Перша велика битва між супротивниками відбулася на річці Ґранік у 334 р. до н.е. Александр зіткнувся з найбільш боєздатною частиною перського війська – грецькими найманцями. Він вишикував свої війська так, що в центрі була фаланга важкоозброєної піхоти, а з флангів – кавалерія та легка піхота. У такому порядку солдати македонського царя форсували річку та знищили перських лучників. Потім ударила кіннота, яка розбила ворожу кавалерію й грецьких найманців. Перемогу було здобуто. Військо Дарія відступило. Не зустрічаючи спротиву, македоняни захопили більшість підкорених персами грецьких колоній у Малій Азії. Лише Мілет і Галікарнас довелося брати штурмом.

Александр продовжив війну з Персією. У 333 р. до н.е. на території Сирії, біля затоки Ісса, на узбережжі Середземного моря, між ним і свіжими силами Дарія відбулася нова битва. Дарій відразу кинув у бій особисту гвардію. Александр очолив атаку важкої кавалерії. Після тривалого та кровопролитного бою Дарій в оточенні охоронців залишив поле бою.Перські війська занепали духом. Грецькі найманці вважали за краще повернутися на батьківщину. Як трофей Александр захопив казну, царських придворних та особисту колісницю перського царя.

2.Завоювання Ханаанських земель

Після перемоги біля Ісси македонська армія пішла до Фінікії. Більшість фінікійських міст Александру вдалося захопити без особливих зусиль. Тільки Tip здався після семи місяців важкої облоги. Македонянам довелося побудувати дамбу, що сполучила материк з островом, на якому було місто. І тільки тоді війська змогли підійти до мурів Тіра. Під час облоги Александр застосував бойові метальні машини, встановлені на кораблях. Македонський цар жорстоко помстився оборонцям після перемоги: 8 000 жителів міста було вбито, близько 30 000 продано у рабство.

3.Завоювання Єгипту

Далі перед Александром лежали землі Єгипту, що були підкорені персами. Єгипет здався Александру без бою. Жерці цієї країни оголосили Александра богом. Перський цар Дарій III відчув, що втрачає свою імперію, тому запропонував Александру укласти мирну угоду. Він був готовий віддати узбережжя Малої Азії та сплатити величезний викуп за полонених. Але Александр вимагав, щоб Дарій III визнав його єдиним володарем Малої Азії. Тоді перський цар пішов на відчайдушний крок. Він зібрав війська, які у нього залишилися, і навесні 331 р. до н.е. зустрівся в останньому двобої з Александром.

4.Битва при Гавгамелах

Це сталося біля селища Гавгамели, на північ від Вавилона. Уперше перси застосували проти македонян бойових слонів і колісниці, до яких були прикріплені величезні серпасті ножі. Лучники Александра перебили більшість візничих та погоничів слонів. Некеровані, поранені та налякані тварини кинулися назад і почали топтати перську піхоту. Залишки перської кінноти прорвали ряди македонян, але загинули, наткнувшись на опір македонської піхоти – воїнів із списами. Сам Александр на чолі кінноти атакував особисту гвардію перського царя. У черговий раз Дарій змушений був відступати. Він утік у глиб імперії, де в 330 р. до н.е. був зрадницьки вбитий сатрапом, що претендував на царський престол. Військо Александра пограбувало та спалило столицю Персії Персеполь.

5.      Похід в Індію

Завоювання Індії. У 327 р. до н.е. військо македонян увійшло до Індії і рушило в долину Інду. Йому протистояли загони царя (раджі) Таксили. В результаті переговорів Александру вдалося укласти союз із цим індійським царем і разом з ним виступити проти іншого раджі – Пора. У 326 р. до н.е. на річці Гідасп відбулася вирішальна битва. Непереможна македонська кавалерія, очолювана, як завжди, самим Александром, легко перемогла вершників супротивника. Але, коли вона наблизилася до слонів, нажахані коні зупинилися. Індійські лучники, сидячи на слонах, легко нищили македонську кінноту. Александр застосував уже випробувану в битвах з персами тактику і здобув чергову блискучу перемогу. Македоняни захопили більшість слонів, 9 000 вояків ворожої армії й самого царя Пора. Західну частину Індії було завойовано. Далі Александр планував піти до Ґанґу, але стомлені вояки та командири умовили полководця припинити похід і повернути назад. Східний похід завершився.

6. Монархія Александра Македонського

Результатом військових походів та численних перемог Александра Македонського було створення величезної імперії. До її складу увійшли Греція, Сирія, Фінікія, Персія, Єгипет, Західна Індія. Це була одна з найбільших імперій стародавнього світу. Столицею створеної держави стало місто Вавилон. На всій території імперії засновувалися нові поліси, багато з яких називали на честь царя – Александріями. Прагнучи підкорити увесь світ, Александр почав готуватися до підкорення Риму й Карфагена. Але похід на захід так і не відбувся. У 323 р. до н.е. Александр несподівано захворів і помер. Йому було 33 роки. Після смерті Александра його імперія проіснувала недовго. Боротьба за владу спричинила численні війни між македонськими полководцями (діадохами).

1.Похід у Персію Перша велика битва між супротивниками відбулася на...

Таблиця. Хронограф.

 

Дата (до н.е.)

 

Подія

Результат

 

334

 

Битва при Граникі

Відкрито шлях в Малу Азію, до грецьких міст під перським володарюванням

333

 

Битва при м.Иссі

Знищена частина перської армії, від держави Дарія відрізані Сирія, Фінікія и Єгипет

332

Осада и взяття Тиру

Підкорено  басейн Середземного моря

332—331

Підкорення  Єгипту

Забезпечено підвіз продовольства в Грецію та інші області  Македонської  держави

331

Битва при Гавгамелах

Повністю зломлені військові сили  Дарія III

329

Війна в Бактрії та Согдиані

Знищені  останні групи опору в Персії

 

 

327

 

Війна в Індії . Битва с Пором при Гидаспі

Сильне ослаблення сил  македонського  війська

 

323

 

Смерть  Александра   Македонського 

Початок  розпаду створеної в процесі завоювання великої держави — імперії  Александра   Македонського 

Таблиця. Хронограф.   Дата (до н.е.)   Подія Результат  ...

 ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ :

1.     Прочитати інформацію ,

2.       Характеристика особи Александра  Македонського за бібліографічно – оціночним варіантом

                                               

Якості

Александр

1

Походження

 

2

Сила характеру

 

3

Прагнення до влади

 

4

Розумові здібності

 

5

Хист державного діяча

 

6

Послідовність в діях

 

7

Авторитет в країні , світі

 

8

Його оцінка сучасниками та нащадками

 

 

 

 

 

 ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ : 1.     Прочитати інформацію , 2.       Характеристика особи...
Александр Македонський. Утворення імперії Александра Македонського
Александр Македонський. Утворення імперії Александра Македонського
Duration (m)
-+

Д/з скидати на вайбер

0978396399

Д/з скидати на вайбер 0978396399
Next: 11.03. Тема уроку: Австро-Угорщина - дуалістична монархія