1. Звернення вчителя до учнів
— Кожна освічена людина повинна вміти чітко, ясно, цікаво, грамотно викласти інформацію для публічного доступу, показавши тим самим свою громадянську позицію. Для п’ятикласників — це і замітка для шкільної стіннівки, шкільного веб-сайту та інших ЗМІ. На сьогоднішньому уроці ми побудемо журналістами або блогерами.
2. Робота зі словником літературознавчих термінів
Замітка інформаційного характеру (інформаційне повідомлення)— це повідомлення, допис у газету про якусь подію, що може зацікавити багатьох. Коротке повідомлення, уміщене в газеті серед подібних інших, не має заголовка.
Більший за обсягом допис містить не лише інформацію про подію, а й висловлене ставлення автора. Така інформаційна замітка має заголовок, що привертає увагу читачів до повідомлення.
3. Інформаційне повідомлення (замітка) – це газетний жанр, який стисло, виразно й оперативно повідомляє про конкретні факти, події та явища. Мета інформаційного повідомлення (замітки) – поінформувати, тобто повідомити, дати чітке уявлення про те, що сталося, де сталося і коли. Тому зміст інформаційного повідомлення (замітки) зазвичай відповідає на такі питання: ЩО? ДЕ? КОЛИ відбулося?
4. Обсяг тексту інформаційного повідомлення (замітки)
– від десяти до ста рядків.
Уваги періодичної преси вартий не кожний факт, а лише такий, що являє інтерес для громадськості. Отже, інформаційне повідомлення (замітка)обов’язково має бути актуальною.
У сучасному світі люди все менше використовують періодичні видання (газети, журнали) у їх «первісному», тобто паперовому вигляді, для отримання чи розповсюдження інформації. Ми все частіше шукаємо інформацію на різних сайтах та соціальних мережах в інтернетресурсах. Саме тому ми з вами сьогодні спробуємо скласти інформаційне повідомлення до шкільного вебсайта про цікавий випадок їз життя класу, але обов'язковою умовою є використання вставних слів та словосполучень у ваших повідомленнях!
1. Прочитати інформаційне повідомлення.
2. Визначити його тему й головну думку (записати в зошит).
3. На які три питання відповідає інформаційне повідомлення ?(записати в зошит)
4.З’ясувати, який тип мовлення покладено в основу тексту замітки.
Свою думку обrрунтувати.
Герої казок - експонати виставки
Хто не пам’ятає з дитинства хвацького пана Коцького, тендітну Дюймовочку, безрозмірну Рукавичку? Усі ці казкові персонажі отримали нове життя на виставці м’яких іграшок у Києві, на Кловському узвозі, 8, у науково-методичному центрі Міністерства освіти і науки України. Чимало експонатів виставки, що відкрилась 15 листопада, сприймаються відвідувачами як справжні міні-шедеври.
З газети.
Словник.
Експонат – предмет мистецтва, взірець продукції, що їх виставляють на виставці, в музеї. Шедевр - визначний, неперевершений твір мистецтва.
5. Прочитайте замітки інформаційного характеру.
* * *
16 березня 2018 року відбулися міські змагання «Тато, мама, я — спортивна сім’я».
Нашу школу представляла сім’я Семененків — 3-А клас, класний керівник Галина Олексіївна Дорошенко.
Спортивні естафети, конкурси, розваги надали можливість продемонструвати силу і міць родини. Для дитини головне — що мати і батько поруч, а проявити свої здібності в такому колі — це велике щастя. Ми, на жаль, не стали переможцями. Але справжні родинні цінності: любов, довіра, взаємодопомога — це те, заради чого і проводяться такі змагання. Підготувала до змагань тренер родини Марина Володимирівна Рябченко.
* * *
Шкільний бібліотекар Ірина В’ячеславівна Шатуненко провела з учнями 9-А класу годину спілкування «Роль книги і комп’ютера в житті людини».
Діти розповіли про своє ставлення до книги, про те, яку інформацію отримують з інтернету. На запитання, книга чи комп’ютер, учні відповіли: книга.
Окрім цього, шкільний бібліотекар провела цікавий захід «Мапою — за героями книг» для учнів 6-В класу. Діти підготували інформацію про міста України, у яких народилися і працюють сучасні українські дитячі письменники, представили книги та розповіли цікаві сюжети з цих книг.
Ø Поміркуйте, чому не потребують заголовків короткі інформації про конкретні події. Зверніть увагу на початкові речення заміток.
1. Усне складання замітки
Підготуйте короткі інформаційні замітки в газету про події у вашому класі (зустріч із цікавими людьми; осінні, зимові, весняні календарні свята), про гарні вчинки школярів — юних захисників природи.
2. Прочитайте текст, написаний у публіцистичному стилі.
Визначте тему й основну думку.
Чим відрізняється ця замітка-інформація від решти?
Зазначте в тексті характерні ознаки висловлювання-роздуму.
Пригадую, як я проходила центральною площею міста рано-вранці після святкування Нового року. Працівники комунальної служби того дня були вихідні. Скрізь лежали купи сміття — порожні пляшки з-під кока-коли та пива, поліетиленові пакети, недоїдки та інше, хоча неподалік були спеціально поставлені баки для сміття. Чому люди такі безкультурні? Чому лінуються пройти кілька кроків і викинути непотріб до урни? І справа не тільки в потворному вигляді міста. Усе це вітер зносить зі схилу до річки, забруднює воду, яку потім ми п’ємо вдома із кранів. Страждає все довколишнє середовище, адже термін розкладання таких відходів, як вироби з поліетилену, пластмаси,— до тисячі років!
3. Евристична бесіда
Ø Чи доводилося вам спостерігати, як люди нівечать природу?
Ø Що, на вашу думку, завдає їй найбільшої шкоди у вашій місцевості?
Ø Які заходи ви пропонуєте вжити, щоб розв’язати проблему?
5. Написання чернеток статті-інформації з використанням вставних слів і словосполучень.
Виконати завдання на вибір:
1. Скласти і записати у зошит повідомлення (обсяг 1 сторінка) про цікавий випадок із життя класу (з використанням вставних слів або словосполучень).
або
2. Удосконалити текст інформації вже написаної під час уроку при виконанні завдання № 4 вправа 5. Записати в чистовому варіанті.(обсяг 1 сторінка)