І дорослий, і малий в Україні знає -
Без вареничків смачних свята не буває!
Ой, вареники у сметані,
Ой, вареники, запашні, духмяні!
Вся родина за столом зібралася нині,
Частування не просте є у господині -
Вареники духмяні, вареники в сметані
Ваблять і чарують, кожному смакують!
Кожна країна світу може похизуватися переліком оригінальних страв, які складають її національну кухню. Серед розмаїття традиційних українських смаколиків особливе місце займають вареники.
Походження назви «вареники» пішло від слова «варити». Але так само це блюдо мало ще одну назву – «вареники з піском», що означає ситні вареники.
Цікаві факти про вареники, які ви напевно не знали
За деякими даними, вони з'явились в Україні на основі турецької страви дюш-вар.
Перша назва українських вареників - варанікі. Ці вироби з тіста з начинкою з м'яса, овочів, фруктів та ягід також популярні в інших поезії слов'янських країнах.
Родичі вареника
Конвертики з тіста з м'ясом росіяни називають пельменями, особливо їх полюбляють у Східній Росії та Сибіру.
Вушка та манти - це також різновид виробів з тіста.
Подібні до них страви є і в китайській кухні - вонтони.
А італійці називають свої вироби з тіста з начинкою - равіолі.
В Литві - цепеліни.
В Польщі – кнедлики.
В Чехії – пироги.
В Грузії – хінкалі.
В Тибеті і Непалі – момо.
Щодо традиційних українських вареників, то готують їх за давніми рецептами, які мало чим відрізняються від сучасних.
Найпопулярнішими вважають вареники з картоплею, сиром, капустою, вишнею, чорницями та іншими ягодами. Та є у кулінарному доробку українських пращурів доволі дивні поєднання, як-то вареники з начинкою із папороті або редьки. А на Полтавщині та півдні Чернігівщини начинку для вареників готують ... з борошна. Рецепт доволі простий: треба підсмажити сало, в отриманий смалець додати борошна і розмішати до однорідної маси. Засмажка у холодному вигляді слугує начинкою для «вареників з піском».
Для цієї страви не існує визначених розмірів. Традиційний український вареник удвічі більший за російський пельмень і чи не вчетверо об'ємніший, аніж італійський равіолі.
У регіонах західної України, вареники називають «пирогами». Їх варили в окропі, потім виймали ополоником, складали в макітру і заливали засмажкою з рослинної олії або вершкового масла, а так само з сала з цибулею. Давали настоятися десять хвилин і подавала на стіл.
Ще дещо цікаве про вареники
Так само існують «вареники з сюрпризом», часто їх готують на новорічні та різдвяні свята, коли можна було гадати.
Всі незаміжні дівчата, а також ті, у кого не склалося сімейне життя, в святий вечір готували вареники, разом із заміжньою жінкою, і поки вони розмовляли про майбутні ворожінні, ця жінка в один з вареників в начинку додавала гіркий перець, і кому з дівчат попадався такий вареник, в цьому році, за передбаченням, повинна вийти заміж.
Вечори на хуторі біля Диканьки
А у знаменитому творі М. Гоголя "Вій" оповідається про вареники діаметром 30-40 см, розміром з капелюх. Письменник у своїй творчості неодноразово згадував про традиційну страву з тіста з начинкою. А єврейський співак Саул Черніхівський, якій тривалий час жив на Україні, настільки уподобав традиційні наїдки, що присвятив їм музичну ідилію "Вареники".
Шанують традиційні наїдки і в самій Україні. У 2006 році у Черкасах також встановили двометровий пам'ятник варенику. До дня відкриття монумента черкаські господині зліпили вареник з печінкою і зі шкварками вагою у 72 кг і пригостили гігантом усіх охочих. Не залишили вареники байдужим і Білла Клінтона. У статусі президента США політик приїхав з візитом до України. Особливо до смаку прийшлися йому вареники з вишнею. Страву одразу наділили статусом маст хев.
Неймовірний факт про вареники: у камені вареник увічнили у канадському Глендоні. На центральній площі міста височіє пам'ять пам'ятник варенику, який вважається ... офіційним символом міста! Кулінарне диво з каменю заввишки 9 метрів переважати майже три тони. Не дивно, що канадці у такий спосіб виразили свою любов до українських вареників. Не забуваймо, що у країні кленового листа проживає найчисленніша в світі українська діаспора.
"Золотий вареник" - спеціальний нагрудний знак для кращих кулінарів і кондитерів України. Нагорода була заснована в 1999 році. Знак, зроблений із золота та цирконію, розроблений і виготовлений у Сімферополі народним майстром України Сергієм Скляром.
Вареники у структурі святково-обрядової їжі виконують такі функції: об’єднувальну (родини, при приготуванні страви могли збиратися жінки чи дівчата, які разом замішували тісто, разом ліпили вареники, їх разом їли, і все це у супроводі жартів та пісень); символічну (народження, достатку, багатства, місяця, чоловічий символ, першопочатковості, зародження); магічну функцію (готували тоді, коли народжувалася худоба, яка мала бути такою товстою як вареник)
Черемха
Черемхове борошно – досить рідкісний продукт, який відрізняється багатим складом і цінними властивостями. Його можна купити в супермаркеті, інтернеті або ж приготувати самостійно. Борошно виходить шляхом сушіння та подрібнення ягід. Воно має приємний смак, який нагадує шоколад з вишнею та мигдалем. Мілкодисперсна сипуча суміш з плодів черемхи за зовнішнім виглядом схожа з какао-порошком. Завдяки своїм відмінним смаковим якостям продукт широко використовується в кулінарії. У Західному Сибіру майже в кожному будинку була черемхове борошно. З нього робили несолодку і солодку випічку, змішували з медом, додавали в торти. Плоди висушували під сонячними променями, а потім перетирали в ступці. У місцях, де добре була розвинена рибна ловля, продукт з'єднували з риб'ячим жиром і смажили коржі з сіллю. Страва не тільки допомагала швидко впоратися з голодом, а й давало заряд бадьорості на цілий день. Сучасні господині так само користуються рецептами з цим борошном.
Сприятливий вплив препарату на організм обумовлено змістом цінних речовин в складі. Плоди перед подрібненням не проходять термічну обробку, через що всі корисні елементи зберігаються. Борошно не містить глютену, має низький глікемічний індекс (20) і невисоку калорійність – на 100 г припадає близько 120 ккал. Більше 20% складу займають складні вуглеводи, жирів в продукті всього 6 м. Тому саме це борошно рекомендується використовувати для схуднення. Склад продукту містить такі елементи:
Всі компоненти, взаємодіють один з одним, посилюючи корисні властивості продукту. Рутин, вітамін РР і група В – відмінні помічники жінки в боротьбі з першими зморшками, втратою пружності та еластичності шкіри.
Протипоказання і можлива шкода
Незважаючи на те, що продукт багатий вітамінами, мінералами, органічними кислотами і антиоксидантами, існують обмеження до його вживання. Основні протипоказання:
Хіба тістом для вареників когось можна здивувати?
Виявляється можна.
Заварне тісто для вареників. А ще заварне тісто з додаванням борошна черемхи (мій авторський рецепт).
Скажу відразу: це тісто ідеально підходить для вареників, пельменів і чебуреків. В чому секрет заварного тіста для вареників?
Він полягає в тому, що замішують тісто на крутому окропі і без яйця. З цього тіста ліплять вареники, які готують в піст.
Ще одна перевага заварного тіста в тому, що його можна розкачати до напівпрозорого стану. Воно ніколи не розварюється і не розтріскується при заморожуванні.
Тісто підходить для вареників, пельменів, хінкалі та равіолі.
Інгредієнти
1. Заварне тісто
(40 середніх вареників)
Борошно – 280 г
Рідина (вода або молоко) – 180 мл
Рослинна олія – 2-3 ст.л.
Сіль – 0.5 ч.л.
Тісто підходить для вареників, пельменів, хінкалі та равіолі.
2. Заварне тісто з борошном черемхи
Борошно – 240 г + 40 г борошно черемхи
Рідина (вода або молоко) – 180 мл
Рослинна олія – 2-3 ст.л.
Сіль – 0.5 ч.л.
Технологія приготування тіста
1. У миску всипаємо просіяне борошно, перемішуємо із сіллю.
.
2. До борошна вливаємо чашку крутого окропу або киплячого молока.
3. Додаємо рослинну олію і ложкою або лопаткою дуже швидко замішуємо.
4. Далі тісто обминаємо руками до тих пір, поки воно не стане однорідним. Все робимо дуже швидко. Може здаватися, що мало рідини, але добавляти її не варто. Вимішуйте тісто до пластичного стану.
5. Тісто перекладаємо в миску, накриваємо тарілкою або загортаємо в пакет. Даємо йому відпочити мінімум 20-30 хвилин
6. Коли тісто відпочило, відділяємо частину, викладаємо на стільницю і качалкою розтачуємо його до потрібної товщини. Тісто настільки пластичне, що його можна розкачати до 1 -2 мм. Для вареників досить товщини 2- 3 мм.
7. Спеціальною формою або склянкою, діаметром близько 7 см, вирізуємо з тіста кружечки. «Відходи» тіста повертаємо в миску, беремо наступний шматок і повторюємо увесь процес, поки не використаємо все тісто.
8. Наповнюємо вирізані кружечки тіста будь-якою начинкою, пальцями ретельно защипуємо краї вареника.
9. В воду, в якій готують вареники, додаємо сіль. Закидаємо вареники в киплячу воду, акуратно помішуємо ложкою, щоб вони не прилипли до дна. Як тільки вареники спливли, збавляємо вогонь до мінімуму і готуємо ще 2 хвилини. Подаємо вареники до столу поливши їх вершковим маслом, сметаною.
Вареники із ванільним сиром та сливками
Завдання
Опрацювати теоретичний матеріал.
Приготувати вареники із заварного тіста (можна без черемхового борошна) та будь-якою начинкою з дотриманням правил безпеки праці та санітарно-гігієнічних вимог.
Зробити презентацію страви.
Знайти народну творчість про вареники (вірші, приказки, пісні, загадки) і додати до фото.
Прислати фотозвіт :)
Будьте здорові та щасливі!
|