MODULE
5 клас ( з 01,03 )

Повторення. Тренувальні вправи на визначення другорядних членів речення.

Повторення. Тренувальні вправи на визначення другорядних членів речення.
#16 Другорядні члені речення. Відеоурок з української мови 5 клас
#16 Другорядні члені речення. Відеоурок з української мови 5 клас
Duration (m)
-+

Завдання з відеоуроку виконати письмово в зошитах.

Завдання з відеоуроку виконати письмово в зошитах.

10-19 березня

Речення з однорідними членами (без сполучників і зі сполучниками а, але, і).

Кома між однорідними членами.

Узагальнювальне слово в реченні з однорідними членами.  Двокрапка при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами.

Тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами.

10-19 березня Речення з однорідними членами (без сполучників і зі...
5 клас. Українська мова. Речення з однорідними членами. Кома між однорідними членами. (Тиж.2:СР)
5 клас. Українська мова. Речення з однорідними членами. Кома між однорідними членами. (Тиж.2:СР)
Duration (m)
-+
Кома між однорідними членами речення
Кома між однорідними членами речення
Duration (m)
-+

Творча робота. Прочитати речення, на місці крапок уставивши  самостійно дібрані однорідні члени речення. Записати речення, однорідні члени підкреслити.  Пояснити вживання розділових знаків.

Скоро перший сніг впаде на поля, …, … . Він посріблить  гілля дубів, … і … . Білою пеленою  сніг закутає  землю в полі, …  вулиці міст і … .  Зеленавою кригою вкриється вода …, …. і … .  Війне …. , …. подихом зими.

 

Підкреслити однорідні члени речення. Пояснити вживання розділових знаків. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.

1. Листопад гойда гілки і розтрушує листки. Січень віє навкруги, навіває скрізь сніги.  Лютий кригою кує і морозу додає. (М. Щербак.) Вітер снігом б’є в обличчя, засипає снігом дах. Змерзлим груддям скрізь і всюди вкрилось поле і шляхи. (Н. Забіла.) Я й мигнуть не вспіла! Де сніжинки ці? Лишилось по краплинці на вії і щоці. (О. Кобець.) Ластівки літають низько? То вже дощ та буря близько. На пісок вилазять раки? Це грози й дощу ознаки. (М. Щербак.)

 

Диктант із коментуванням. Підкреслити однорідні члени речення.

1. У гаї молоді дубки зросли у височінь і сніжні одягли шапки, підперли неба синь. (Марійка Підгірянка.) Співа синицями калина, вогнями їхніми горить. (Є. Гуцало.) Настане душне, гаряче літо (І. Нечуй-Левицький). Дорога лугами, ярами стрибала і раптом з розгону у річку упала. (О. Сенатович.) Осінь похмура йде. Хмари, дощі, тумани осінь у серце веде. (М. Семенко.) Весна зіткала вчора гобелен із трав, із квітів, з верболозів. (Є. Гуцало.) Ніжно й солодко пахли квіти. (Марко Вовчок.) Степ дедалі втрачав свої барви, свою весняну моложаву свіжість (О. Гончар). Широкеє поле кругом зеленіє все в шатах квітчастих, розкішних, рясних. (С. Черкасенко.)

 

Переписати, розставляючи  пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Однорідні члени речення підкреслити.

1. Грає кобзар, виспівує, вимовля словами… І світ ясний, невечерній тихо засіяє. Вітер в гаї нагинає лозу і тополю.  А серденько соловейком щебече та плаче. Тече вода в синє море, та не витікає… Синє море звірюкою то стогне, то виє.  По діброві вітер виє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самого долу.

З тв. Т.Шевченка.

2. Хліб здавна називали святим. На честь хліба люди складали радісні й бентежні пісні.  В них з любов’ю говорилося про святість хліба, його велич. Діди і бабусі, батьки й матері співали цих пісень дітям.

Малюйте колоски на полотні, кладіть їх в узори! Прославляйте хліб та людей, які вирощують його!

 

Самостійна робота.  Переписати, на місці крапок вставляючи пропущені букви. Однорідні члени речення підкреслити.

1. Осінній вечір заховав під кр..ло голову, підігнув одну ногу й так стоїть, очікує завтрашній холод. (Є. Гуцало.) Небо розгорнуло синій, ш..рокий, гл..бокий намет.  Місяць безжурно д..вився на гори, долини, на вт..хаюче місто. (Панас Мирний.)  Дощові крапельки на д..ревах і в травах м..рехтіли з..леними іскорками, сповнювали ліс тоненьким дзвоном. Хмара сповзла за річку, зуп..нилася там і розгорнула над лісом в..летенські вороні крила. (Григір Тютюнник.)

 

Люди на вулицях н..зенько сх..ляють перед паном вітром голови, д..ржаться за шапки, жмуряться, кривляться, кліпають очима. Д..рева хиляться, трусяться і хочуть  до з..млі прилипнути. А вітер гуде, ш..пить, св..стить, гасає. І ні впину йому, ні перепони немає.

 

Творча робота.  Скласти невелике висловлювання про дощовий день, використавши у ролі однорідних членів речення  подані слова.

Сіре, свинцеве, похмуре; непривітно, сердито, суворо; рвучкий, холодний, пронизливий; б’є, січе, вихльостує; вкрило, затягнуло; угорі, ще вище.

 

Творча робота. Прочитати речення, на місці крапок уставивши  самостійно дібрані...

                   

                  29, 31 БЕРЕЗНЯ   

     Урок мовленнєвого розвитку

    Письмовий твір-роздум за колективно складеним планом у художньому стилі (орієнтовні теми: «Чому необхідно знати історію свого народу», «Чому потрібно знати звичаї свого народу», «Чого не можна купити за гроші», «Чому потрібно берегти природу»).

                   ...

Давайте згадаємо, що таке твір -роздум!

 Роздум — це зв′язний текст, що характеризує логічно послідовний ряд думок, міркувань, висновків на певну тему. Характерною ознакою тексту-роздуму є перебування речень у відношеннях причини й наслідку (обґрунтування, пояснення думки, висловленої в іншому реченні).

  Роздум зазвичай складається з трьох частин. Це:
-            Теза — частина, що містить думку, яку треба довести чи пояснити (вступ).
-            Докази — аргументуюча, пояснювальна.(основна частина).
-            Для підтвердження основної думки слід добирати якомога більше вагомих доказів.
-            Висновок (як правило, збігається з думкою, висловленою на початку тексту).
Теза (вступ)      Я думаю, що...;     мені здається, що...;     я вважаю, що...
Аргументи                Чому? Тому що...;       по-перше,...;  по-друге,...
Докази              Хочеться згадати твір...;      наведу приклад   з власного життя
Висновок          Отже,...; підсумовуючи,     можна зазначити...
Зразки творів -роздумів ваших ровесників. Ви їх почитаєте і напишете свій твір!
Давайте згадаємо, що таке твір -роздум!  Роздум — це зв′язний текст,...
Чому потрібно берегти природу
Природа важлива набагато більше, ніж кожному з нас може здатися. У лісах живуть тварини, які не могли б існувати, якби не було навколо них природи. Люди, завдяки деревам і кущам, можуть дихати очищеним повітрям. Та й звичайний виїзд на природу, наприклад на шашлики, насичує людини добрими і приємними емоціями. Варто берегти природу, щоб не позбавити себе цього щастя.

 

Особисто я всіляко намагаюся вберегти природу-матінку. Я намагаюся зберігати природні ресурси. Наприклад, завжди вимикаю після себе воду в крані, і газ перекриваю, коли їжа приготовлена. Коли я відпочиваю з батьками на природі, ніколи не залишаю після себе сміття. Адже з часом навіть одна залишена на землі папірець може завдати шкоди рослинам, розташованим поблизу. Також я ніколи не викидаю сміття в водойми. По-перше, це некультурно, а по-друге, якщо кожен викине навіть по одному маленькому фантики, то замість морів, річок і озер найближчим часом у нас будуть калюжі зі сміття.
 
Якщо кожна людина хоча б іноді буде замислюватися про те, що природу потрібно берегти і плекати, то ми зможемо зберегти красу, яка нас оточує. Головне, ніколи не забувати про те, що одне маленьке неправильна дія може згубно вплинути на те, що нас оточує.
 
 
Іще один зразок
Бути ввічливим – значить вміти поводитися і мати хороші манери, бути люб’язним. Це означає звертатися з людьми так, щоб вони відчували – про них піклуються, їх цінують і поважають. Багато людей ведуть себе чемно лише в колі незнайомих людей, тому що хочуть справити хороше враження. Але справжня ввічливість полягає в тому, щоб бути ввічливим завжди і з усіма. «Будь ласка», «дякую», «вибачте», «будьте ласкаві» – це не тільки слова. Це вислови ввічливості. За допомогою цих слів ми даємо зрозуміти людям, що цінуємо їх і поважаємо їхні почуття. Якщо ти уважно слухаєш людину, не перебиваючи її, це свідчить про те, що її слова для тебе так само важливі, як і твої власні. Якщо ти при першій зустрічі з людиною проявив ввічливість, в наступний раз їй захочеться познайомитися з тобою ближче, чимось допомогти тобі. Ввічливість – як магніт. Вона притягує до нас людей. Але ввічливість не притаманна кожній людині. Цю рису потрібно виховувати в дітях, щоб світ навколо нас ставав добрішим і кращим.
Чому потрібно берегти природу Природа важлива набагато більше, ніж кожному...

                        02, 05.03

Звертання. Непоширені й поширені звертання. Розділові знаки при звертанні (повторення).

                   ...

                                 07-16. 04

Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами та сполученнями слів (практично).

Виділення вставних слів на письмі комами. 

Домашнє завдання. Складання інформаційного повідомлення до шкільного веб-сайта про цікавий випадок із життя класу (з використанням вставних слів і словосполучень).

                   ...

                                   19.04

Урок мовленнєвого розвитку.

 Ділові папери. Оформлення конверта (або адреси на поштовій листівці).

Лист до рідної людини з використанням звертань та вставних слів.

Домашнє завдання. Оформити конверт і написати лист.

 

                   ...

Виконати завдання за посиланням і вислати результати.

Виконати завдання за посиланням і вислати результати.
Next: 7 клас ( з 01.03 )