Повторення. Тренувальні вправи на визначення другорядних членів речення.
Завдання з відеоуроку виконати письмово в зошитах.
10-19 березня
Речення з однорідними членами (без сполучників і зі сполучниками а, але, і).
Кома між однорідними членами.
Узагальнювальне слово в реченні з однорідними членами. Двокрапка при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами.
Тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами.
Творча робота. Прочитати речення, на місці крапок уставивши самостійно дібрані однорідні члени речення. Записати речення, однорідні члени підкреслити. Пояснити вживання розділових знаків.
Скоро перший сніг впаде на поля, …, … . Він посріблить гілля дубів, … і … . Білою пеленою сніг закутає землю в полі, … вулиці міст і … . Зеленавою кригою вкриється вода …, …. і … . Війне …. , …. подихом зими.
Підкреслити однорідні члени речення. Пояснити вживання розділових знаків. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.
1. Листопад гойда гілки і розтрушує листки. Січень віє навкруги, навіває скрізь сніги. Лютий кригою кує і морозу додає. (М. Щербак.) Вітер снігом б’є в обличчя, засипає снігом дах. Змерзлим груддям скрізь і всюди вкрилось поле і шляхи. (Н. Забіла.) Я й мигнуть не вспіла! Де сніжинки ці? Лишилось по краплинці на вії і щоці. (О. Кобець.) Ластівки літають низько? То вже дощ та буря близько. На пісок вилазять раки? Це грози й дощу ознаки. (М. Щербак.)
Диктант із коментуванням. Підкреслити однорідні члени речення.
1. У гаї молоді дубки зросли у височінь і сніжні одягли шапки, підперли неба синь. (Марійка Підгірянка.) Співа синицями калина, вогнями їхніми горить. (Є. Гуцало.) Настане душне, гаряче літо (І. Нечуй-Левицький). Дорога лугами, ярами стрибала і раптом з розгону у річку упала. (О. Сенатович.) Осінь похмура йде. Хмари, дощі, тумани осінь у серце веде. (М. Семенко.) Весна зіткала вчора гобелен із трав, із квітів, з верболозів. (Є. Гуцало.) Ніжно й солодко пахли квіти. (Марко Вовчок.) Степ дедалі втрачав свої барви, свою весняну моложаву свіжість (О. Гончар). Широкеє поле кругом зеленіє все в шатах квітчастих, розкішних, рясних. (С. Черкасенко.)
Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Однорідні члени речення підкреслити.
1. Грає кобзар, виспівує, вимовля словами… І світ ясний, невечерній тихо засіяє. Вітер в гаї нагинає лозу і тополю. А серденько соловейком щебече та плаче. Тече вода в синє море, та не витікає… Синє море звірюкою то стогне, то виє. По діброві вітер виє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самого долу.
З тв. Т.Шевченка.
2. Хліб здавна називали святим. На честь хліба люди складали радісні й бентежні пісні. В них з любов’ю говорилося про святість хліба, його велич. Діди і бабусі, батьки й матері співали цих пісень дітям.
Малюйте колоски на полотні, кладіть їх в узори! Прославляйте хліб та людей, які вирощують його!
Самостійна робота. Переписати, на місці крапок вставляючи пропущені букви. Однорідні члени речення підкреслити.
1. Осінній вечір заховав під кр..ло голову, підігнув одну ногу й так стоїть, очікує завтрашній холод. (Є. Гуцало.) Небо розгорнуло синій, ш..рокий, гл..бокий намет. Місяць безжурно д..вився на гори, долини, на вт..хаюче місто. (Панас Мирний.) Дощові крапельки на д..ревах і в травах м..рехтіли з..леними іскорками, сповнювали ліс тоненьким дзвоном. Хмара сповзла за річку, зуп..нилася там і розгорнула над лісом в..летенські вороні крила. (Григір Тютюнник.)
Люди на вулицях н..зенько сх..ляють перед паном вітром голови, д..ржаться за шапки, жмуряться, кривляться, кліпають очима. Д..рева хиляться, трусяться і хочуть до з..млі прилипнути. А вітер гуде, ш..пить, св..стить, гасає. І ні впину йому, ні перепони немає.
Творча робота. Скласти невелике висловлювання про дощовий день, використавши у ролі однорідних членів речення подані слова.
Сіре, свинцеве, похмуре; непривітно, сердито, суворо; рвучкий, холодний, пронизливий; б’є, січе, вихльостує; вкрило, затягнуло; угорі, ще вище.
29, 31 БЕРЕЗНЯ
Урок мовленнєвого розвитку
Письмовий твір-роздум за колективно складеним планом у художньому стилі (орієнтовні теми: «Чому необхідно знати історію свого народу», «Чому потрібно знати звичаї свого народу», «Чого не можна купити за гроші», «Чому потрібно берегти природу»).
02, 05.03
Звертання. Непоширені й поширені звертання. Розділові знаки при звертанні (повторення).
07-16. 04
Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами та сполученнями слів (практично).
Виділення вставних слів на письмі комами.
Домашнє завдання. Складання інформаційного повідомлення до шкільного веб-сайта про цікавий випадок із життя класу (з використанням вставних слів і словосполучень).
19.04
Урок мовленнєвого розвитку.
Ділові папери. Оформлення конверта (або адреси на поштовій листівці).
Лист до рідної людини з використанням звертань та вставних слів.
Домашнє завдання. Оформити конверт і написати лист.