MODULE
9-Б клас ( з 01.03 )

Складні речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку.

Розділові знаки у складних реченнях з різними видами зв’язку.

Складні речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку. Розділові...
9 клас. Українська мова. Розділові знаки у складних реченнях з різними видами зв’язку
9 клас. Українська мова. Розділові знаки у складних реченнях з різними видами зв’язку
Duration (m)
-+

Складні речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку.

Розділові знаки у складних реченнях з різними видами зв’язку. Тренувальні вправи.

Складні речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку. Розділові...

Творче спостереження з елементами аналізу

Прочитати  текст.  Дослідити  його. Списати.  Виділити  частини  складних  речень,  підкресливши граматичні основи. Указати на засоби зв’язку (інтонація, сполучники, сполучні слова).

Сіре  небо  кошлатилося  брудними  отарами,  блищала  дорога, а  над  річкою  і  над  калюжами  підіймався  серпанок.  Тхнуло  мокрими парканами, які простягалися з одного боку їхнього завулку і з другого у глибину того туманцю, і там пропадали, ніби туман їх поїдав. Пахло ще травою й мокрим листям; брудні хмари хиталися й вигинались, погойдуючи вкритими вологим болотом спинами (В. Шевчук).

Довести,  що  в  перших  двох  складних  реченнях  наявні  різні види зв’язку.

 Пояснити вживання крапки з комою в останньому реченні.

 Установити  відповідність  між  схемами  і  вжитими  в  тексті складними реченнями.

  1. [… ім. ]  ,  (сп.  сл.  які  …)  ,  і  [  …  ],  (спол.  ніби  …).
  2. [ … ]  ;  [  …  ].
  3. [ … ]  ,  [  …  ]  ,  а  [  …  ].

Дослідження-аналіз

 Записати  складні  синтаксичні  конструкції.  Виділити  засоби зв’язку в них. Указати на тип конструкції: а) з безсполучниковим і сурядним зв’язком; б) з безсполучниковим і підрядним зв’язком; в) з сурядним і підрядним зв’язком.

  1. Тільки цвіркун цвіркоче в житі, шелестить сухий колос та інколи запідпальомкає перепелиця. 2. Якось обернулася Харитя назад, щоб покласти нажату жменьку, глянула навкруги — і страх обхопив її. 3.  Босі  ноженята  ступали  по  втоптаній  стежці,  над головою, межи колосками, синіло небо, а з обох боків, як стіни, стояло жито й шелестіло вусатим колоссям. 4. Харитя почула, що її маленьке серце заболіло, наче хто здавив його в жмені; сльози затремтіли на її довгих віях. 5. Торік Харитя була ще маленька, маленькими рученятами вона не могла вдержати серпа, а тепер вже виросла, набралася сили, і руки побільшали. 6. Ялинка затремтіла від низу до вершечка, наче злякалася несподіваного лиха,  і  кілька  зелених  глиць  упало  на  сніг.  7.  Здорові  кострубаті дуби грізно стояли в снігових заметах; їм було байдуже, що бурхав холодний вітер… (З тв. М. Коцюбинського).

Пояснити  відсутність  коми  перед  сполучником  і  в  першому реченні.

 Визначити складне речення, у якому одна з частин є умовно односкладним реченням. З’ясувати його вид.

 

Вибіркова робота

Дослідити структуру речень. З’ясувати, які з них не є складними реченнями з різними видами зв’язку.

  1. Гарячою зеленою  барвою  горить  на  сонці  ячмінь,  широко стелиться килим ясно-зеленого вівса, далі, наче риза рути, темніє просо. 2. Харитя поглядала в той куток, де лежав серп, і думала свою думу. 3. Василько вйокнув на коні, і вони побігли підтюпцем, наближаючись до лісу, що чорною стіною стояв перед ними. 4. Василько їхав лісом, коні глибоко поринали в сніг і ледве-ледве переступали з ноги на ногу. 5. Навкруги вила хуртовина, бурхав холодний вітер та крутив снігом, а Василькові згадалася тепла, ясна батькова хата. 6. Хо сидить на росяній траві, а стара пам’ять його підсовує йому образи, де свіжими, яскравими фарбами малюються події духу людського. 7. Василько глянув навкруги: здорові дуби стояли в лісі, мов страховища, і звідусюди простягали до нього цупкі чорні гілки (З тв. М. Коцюбинського).

 

Дослідження-відновлення

 Відновити й записати складні речення з сурядним і підрядним зв’язком, уставляючи потрібні сполучники і сполучні слова. Схарактеризувати засоби зв’язку.

  1. Під променями сонця танула крига, … річки весело грали, … малі діти гомоніли, тулилися до більших рік і плинули все далі до моря. 2. Біла скатертина снігу зійшла з полів і лугів, … очам бузьків показалися широкополі лани, … зеленіли густою рунню озимини, жита-пшениці, ополощені  теплим  весняним  дощиком (З тв. Т. Бордуляка). 3. … гілки покидає останній листочок, верба шукає забуття й покори в холодах, у снігах, … ці речі для життя неприйнятні.  4.  Обережно  ступаю  по  шерхкій  гамі  кольорів,  … по своїх літає, … серцю хочеться знати, … кольором воно колись упаде до цієї рідної землі (З тв. В. Думанського). 5. … Федір Каченовський, півчий при дворі російського імператора, у середині ХVІІІ століття купував на Чернігівщині два хутори, він, звісно, й уявити не міг, … мине час — … його земля стане знаменитою дворянською садибою, унікальним архітектурно-парковим ансамблем  (В.  Панченко).  6.  Повертало  на  обід,  …  здавалося,  …  день ще й не починався (С. Скляренко). 7. На вогонь можна дивитися нескінченно й щоразу бачити в ньому щось нове, … потім настає мить, … вже ні про що не думаєш (О. Васильківський).
Творче спостереження з елементами аналізу  Прочитати  текст.  Дослідити  його....

Тема. Урок мовленнєвого розвитку. Тези прочитаної публіцистичної чи наукової статті

 
 

Завдання.

Опрацювати відеоурок .

Прочитати статтю і виконати завдання.

Тема. Урок мовленнєвого розвитку. Тези прочитаної публіцистичної чи наукової статті...

Тези — це коротко, точно, послідовно сформульовані ідеї, думки, положення доповіді, повідомлення, статті тощо. Тези складають основу тексту.

Формулювання кожної тези починається з нового рядка, кожна теза має самостійну думку, висловлену в одному або кількох реченнях. Тези суттєво відрізняються від плану, оскільки виділяють кожну думку, підтверджуються фактами і прикладами. Вони використовуються для запам’ятовування певної інформації. Здебільшого мають форму речень на зразок: Реформи шкільної освіти. Ігрова форма уроку. Підручник як художній твір. Можливості вибору домашнього завдання.

Робота з пам’яткою і таблицею.

ПАМ’ЯТКА

«Як підготувати тези прочитаного»

  1. Прочитати весь текст (якщо він невеликий) або розділ (якщо твір великий за обсягом).
  2. Продумати зміст тексту, знайти й прослідкувати основні положення, висунуті автором.
  3. Формулювати думки чітко й коротко, але самобутність форми повинна зберігатися, незважаючи на деяку уривчастість викладу.
  4. Кожне положення повинно містити в собі лише одну думку.
  5. Записуючи тезу, потрібно нумерувати кожну, пропускати рядок між ними.
  6. У кожній тезі потрібно виділяти головне слово й помічати логічний наголос.
  7. Якщо твір великий, то в кінці кожної тези вказують номер сторінки тексту, якщо невеликий — джерело викладу.
  8. Викладати основні авторські думки у вигляді послідовних пунктів.

Види тез

Що означають

Цитатні

відбір авторських тез із тексту

Вільні

основні положення тексту формулюють своїми словами

Змішані

цитати й вільний виклад авторської думки чергуються

Прості

подають основну думку частини у вигляді ствердження чи заперечення будь-чого

Складні

окрім ствердження якоїсь думки, містять ще її доведення

Комунікативний практикум.

Складіть розповідь про види тез і їх підготовку.

— Які тези, на вашу думку, складати важче? Аргументуйте свого відповідь.

Самостійне складання тез прочитаного.

— Прочитайте текст мовчки. Визначте тему, основну думку, тип і стиль мовлення. Виділіть основні авторські думки щодо задуму висловлювання.

                           Текст 

            Музика в серці кожної людини

Із незапам’ятних часів людину постійно оточували звуки. Не було ще ніякої музики, але існував спів птахів, шелест листя, дзюрчання струмків. Звуки інформували людину про довкілля. Високий вереск був сигналом тривоги, а свист вітру, шум дощу мали на неї заспокійливий вплив.

Музика — феноменальне явище. її взаємодія з людиною надзвичайна. Мелодійні звуки творять чудо - у людині прокидається й перетворюється душа, змінюється стан, настрій. Музика панує над нашими емоціями, а емоції перемагають навіть фізичний біль.

Музика активізує розумові здібності, працездатність та зосередженість, здатна розвивати та підвищувати інтелект людини.

Стародавні мудреці стверджували, що музика. її перші звуки народились одночасно зі створенням світу. Ще на зорі цивілізації був помічений цілющий вплив музики на організм людини. Під дією чарівних звуків музики відбувалось покращення самопочуття та настрою, зменшення болісних відчуттів, страху, повернення людині бадьорості, енергії.

Отримавши в Єгипті музичні знання, Піфагор заснував в Італії науку про гармонію сфер, затвердив музику як точну науку. Аристотель також стверджував, що музика здійснює вплив на етичне формування людини. Авіценна вважав музику «нелікарським» способом лікування поряд із дієтою, сміхом та запахом.

Музика здатна допомагати молодим людям зрозуміти красу природи, довершеність поезії, живопису, театру, історії свого народу, виступаючи специфічним генератором цілісного ставлення до світу, оскільки справжні естетичні враження, насолоду від зустрічі з мистецтвом дістає лише той, хто вміє уважно слухати, переживати, розмірковувати над почуттями.

Як довели вчені-психологи, систематичне заняття музикою у віці від 5 до 15 років дозволяє значно підняти інтелектуальний потенціал людини, краще розвинути пам’ять, аналітичні здібності, орієнтацію, впливає на позитивну корекцію нервової системи. Західні вчені, провівши багато дослідів і експериментів, прийшли до такої думки: деякі мелодії дійсно наділені сильним терапевтичним ефектом. Духовна релігійна музика відновлює душевну рівновагу, дарує відчуття спокою. Якщо порівнювати музику з ліками, то релігійна музика — анальгетик у світі звуків, тобто вона полегшує біль. Виконання веселих пісень допомагає при серцевих недугах, сприяє довголіттю. Але найбільший ефект

на людину здійснюються мелодії Моцарта. Цей музичний феномен, до кінця ще не пояснений, так і назвали — «ефект Моцарта». Медики встановили, що струнні інструменти найбільш ефективні при хворобах серця. Кларнет покращує роботу кровоносних судин, флейта позитивно впливає на легені і бронхи, а труба ефективна при радикуліті й невриті.

Музика, як, мабуть, ніяке інше мистецтво, може впливати на настрій, створювати його. Всі музичні твори можна умовно розділити на такі, що активізують, тонізують, розслаблюють і заспокоюють.

Музика звучить у середині кожної людини. Все у всесвіті виткане зі звуків музики.

Людина будь-яку музику слухає серцем (За Т. Гавриловою; 388 сл).

Завдання.

— Складіть тези (змішані) статті Т. Гаврнлової «Музика в серці кожної людини». Скористайтеся опрацьованою пам’яткою.

Тези — це коротко, точно, послідовно сформульовані ідеї, думки, положення доповіді,...

Тема. Контрольний письмовий вибірковий переказ тексту наукового стилю.

Завдання. Прочитати текст. Виконати до нього завдання. Переказ написати на листках.

Тема. Контрольний письмовий вибірковий переказ тексту наукового стилю. Завдання. Прочитати текст....

ПАМ’ЯТКА

Як готуватися до вибіркового переказу тексту наукового стилю

  1. Прочитати текст.
  2. Визначити стиль, тип і жанр мовлення.
  3. Скласти складний план відповідно до теми і змісту висловлювання.
  4. Виділити найважливішу інформацію в тексті, необхідну для переказу.
  5. Викладати матеріал послідовно.
  6. Не скорочувати текст надмірно.
  7. Слід пам’ятати про причиново-наслідкові зв’язки та зображально-виражальні особливості висловлювання.

Прочитання тексту 

   Скориставшись пам’яткою, підготувати вибірковий переказ тексту наукового стилю

ПАМ’ЯТКА Як готуватися до вибіркового переказу тексту наукового стилю Прочитати...

 

Читання тексту

Культура Київської Русі

 

За правління Володимира вдалося об’єднати князівства під його керівництво. З’являються численні церковні книги, які з болгарської мови перекладають Кирило і Мефодій. Відкриваються школи, де навчали дітей іноземним мовам.

Продовжувачем політики Володимира став його син Ярослав, прозваний Мудрим. Він розширив кордони держави, зміцнював економічні зв’язки. За його правління розпочалося кам’яне будівництво Софії Київської, в’їзних брам. При Софії працюють переписувачі й перекладачі книжок, збирається перша в Україні бібліотека. 

Величезне значення мала Київська Русь у розвитку культури східних слов'ян. Створено билинний епос про богатирів, які захищали Русь від ворогів. Зародився оригінальний жанр - літописання. З'явилася спільна для слов'янських народів писемність, що упродовж багатьох століть була однією з основ їх етнічної близькості. Від часу Київської Русі беруть початок школи, бібліотеки, література, камінне будівництво. 

Розвивалася в Київській Русі освіта. Освіченими були багато представників влади – князів, правителів, воєвод: Ярослав Мудрий, Володимир Мономах, Рюрик Ростиславович та ін. Князі завжди переймалися проблемами освіти. Літопис свідчить, що Володимир Святославич відкрив у Києві школу, де навчалися князівські і боярські діти. Ярослав Мудрий відкрив у Новгороді школу для дітей старост і священиків.

Основу освіти становили богослов’я, філософія, риторика, граматика. Вивчали в Київській Русі й іноземні мови. Кількома мовами володіли Ярослав Мудрий, Всеволод Ярославич, Святослав Ярославич, Володимир Мономах та ін.

Осередками освіти були церкви та монастирі, які сприяли розвиткові літератури та мистецтва. Одним з таких осередків був Києво-Печерський монастир, що його за правління Ярослава Мудрого заснував виходець з м. Любича (на Чернігівщині) преподобний Антоній. Печерський монастир був центром не тільки православ’я, а й літописання, мистецтва, медицини.

При княжих дворах, Печерському та Видубицькому монастирях створювалися книгосховища. У знаменитій бібліотеці князя Ярослава Мудрого були книги багатьма мовами. Одночасно з бібліотеками виникли і перші архіви. Вважається, що найдавнішим сховищем рукописних документів була церква св. Іллі у Києві.

Досить високого рівня досягло і ремесло. Виготовленням виробів із заліза і кольорових металів займалися переважно майстри-професіонали. Розвивалися гончарна справа, ткацтво, вичинка й обробка шкіри, різьблення по каменю і дереву. З льону, конопель і вовни слов'янки ткали чудові сукна і полотна, їм було знайоме складне малюнкове ткання і вишивка. Високим умінням відрізнялися майстри обробки шкір. Починає активно розвиватися торгівля, відбувається швидке зростання міст.

 

Робота з пам’яткою

«Як готуватися до вибіркового переказу тексту наукового стилю»

ПАМ'ЯТКА

«Як готуватися до вибіркового переказу тексту наукового стилю» 

  1. Прочитати текст.

  2. Визначити стиль, тип і жанр мовлення.

  3. Скласти складний план відповідно до теми і змісту висловлювання.

  4. Виділити найважливішу інформацію в тексті, необхідну для переказу.

  5. Викладати матеріал послідовно.

  6. Не скорочувати текст надмірно.

  7. Слід пам’ятати про причиново-наслідкові зв’язки та зображально-виражальні особливості висловлювання.

Головна мета вибіркового переказу — навчитися відбирати з тексту найістотніше з того чи іншого питання. Це значно складніший вид роботи, ніж написання стислого переказу. Стислий переказ вимагає вміння стисло передати зміст твору, а вибірковий — лише те, що стосується певної особи, події тощо. 

Складання вибіркового переказу текстів наукового стилю.

— Виділіть мікротеми й самостійно сформуйте пункти складного плану вибіркового переказу наукового тексту на тему «Розвиток освіти в Київській Русі».

 

 

Написання вибіркового переказу тексту наукового стилю на листках. ( зберегти )

 

Переказуючи текст, ОБОВЯЗКОВО використовуйте складні речення із різними видами зв’язку.

 

 

!!! Фото написаного переказу надішліть мені зручним для вас способом.

 

  Читання тексту Культура Київської Русі   За правління Володимира...

                             13.04

Тема. Узагальнення і систематизація вивченого з теми " Складне речення з різними видами зв'язку "

 
                   ...

Домашнє завдання. Повторити вивчений матеріал, підготуватися до контрольної роботи.

Домашнє завдання. Повторити вивчений матеріал, підготуватися до контрольної роботи.

Відповідати на запитання і результат скинути

Відповідати на запитання і результат скинути