MODULE
9_Б клас

11 СІЧНЯ. 

ТЕМА.Поняття про реалізм та історія його формування. Характерні ознаки реалізму як літературного напряму Взаємодія реалізму з іншими напрямами XIX ст.

11 СІЧНЯ.  ТЕМА.Поняття про реалізм та історія його формування. Характерні...
9 клас Зарубіжна література Поняття про реалізм, історія його формування
9 клас Зарубіжна література Поняття про реалізм, історія його формування
Duration (m)
-+

 ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати статтю підручника, зробити конспект.

 

 ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 1. Опрацювати статтю підручника, зробити конспект.  

15 СІЧНЯ.

ТЕМА. Оноре де Бальзак. «Гобсек». Основні віхи творчості та особливості світогляду письменника. «Людська комедія»: історія написання, художня структура, тематика і проблематика, образи.

15 СІЧНЯ. ТЕМА. Оноре де Бальзак. «Гобсек». Основні віхи творчості та...
Гобсек - Оноре де Бальзак - зміст і аналіз скорочено
Гобсек - Оноре де Бальзак - зміст і аналіз скорочено
Duration (m)
-+

Опрацювати с. 108—115.

Прочитати "Гобсек"

Опрацювати с. 108—115. Прочитати "Гобсек"

18 січня.

ТЕМА. Повість О. де Бальзака «Гобсек» у структурі «Людської комедії». Сюжетно-композиційні особливості твору

18 січня. ТЕМА. Повість О. де Бальзака «Гобсек» у структурі...

Невелика за обсягом, написана у формі розповіді у розповіді, повість «Ґобсек» безпосередньо пов’‎язана з романом «Батько Ґоріо». У «Ґобсеку» ми знову зустрічаємося з деякими героями «Людської комедії» Оноре де Бальзака. Поміж них — графиня де Ресто, старша дочка батька Ґоріо, а також лихвар Ґобсек та адвокат Дервіль, яких було згадано в романі «Батько Ґоріо». Над повістю «Ґобсек» Бальзак працював досить довго й особливо ретельно. Письменник наполегливо прагнув досягти в ній художньої досконалості, переконливо й достовірно передати в образі лихваря сутність сучасної йому епохи. Про це свідчать три редакції, здійснені письменником упродовж 18 років, і зміни до кожної нової редакції твору. Першому варіанту повісті передував нарис «Лихвар», написаний Бальзаком для столичного журналу «Мода». Цей нарис згодом і став першою главою повісті, що вийшла 1830 р. під назвою «Небезпеки безпутності». Під цією назвою повість увійшла до розділу «Етюди звичаїв» (цикл «Сцени приватного життя») — першої частини «людської комедії». У творі основну увагу було зосереджено на аморальному боці життя французької аристократії, якій письменник протиставив духовне відродження Ґобсека: зрештою лихвар віддає молодому Ернестові де Ресто статок, необхідний для одруження, за що мати Ернеста — графиня де Ресто — клопоче про надання лихвареві дворянства, натомість Ґобсек відмовляється від своєї не надто благородної практики й стає депутатом. 1835 року вийшов друком новий варіант повісті, але вже під назвою «Батечко Ґобсек». Як вважають дослідники творчості письменника, цю назву повість дістала за аналогією до роману «Батько Ґоріо». У нових історичних умовах, через 5 років після липневої революції, письменник змістив центр уваги читачів з аристократії на нових господарів життя: на першому плані опинився лихвар Ґобсек. Друга редакція повісті завершувалася описом страшної комори вмираючого лихваря, а графиня де Ресто поставала перед читачами як дочка батька Ґоріо. Отже, два твори було пов’‎язано як «різні варіанти тієї самої теми про владу золота та його жертви». безжалісному Ґобсекові й охочим до розкошів аристократам Бальзак протиставив адвоката Дервіля та швачку Мальво, працьовитих і чесних молодих людей із простого народу. 1848 року Бальзак знову повернувся до цієї повісті, знову змінив її назву, відкинувши слово «батечко», що надавало образу головного героя позитивного значення. Тепер повість називається коротко: «Ґобсек». У цьому остаточному варіанті з’‎являється оповідь про минуле лихваря і про те, як він заробив свій капітал. В основу повісті «Ґобсек» письменник поклав власні життєві спостереження, тому дослідники творчості Бальзака вважають, що окремі її елементи мають автобіографічний характер: наприклад, Мервіль, у конторі якого за часів студентства працював Бальзак, послугував прототипом нотаріуса Дервіля.

За жанром «Ґобсек» — соціально-побутова, а ще більшою мірою — філософська повість, у якій переважають елементи реалістичного стилю. Але в ній, як і в решті творів «Людської комедії», відчутні романтичні впливи, її герой від самого початку не звичайна, а майже символічна постать. Він уособлює силу і владу грошей та руйнівний вплив багатства на людську душу.

Сюжет зосереджений не на одній центральній події: історії з життя Гобсека, пов'язаного з Дервилем і сімейством де Ресто, а на цілому ряду подій, що охоплюють значну частину життя Гобсека, наприклад, його дитинство і молодість.

Основна тема - це тема влади грошей (вічна), яка якраз таки і підтверджується упродовж усього твору не лише окремими подіями (Графиня замість запізнілого розкаяння спалювала папери, думаючи, що цей змінений заповіт чоловіка. Після таких сцен починаєш розуміти, чому Гобсек ненавидів своїх спадкоємців.), а і окремими персонажами (Максим де Трай та ін.)

Окрім теми влади грошей існує в повісті ще ряд інших тем, таких як: тема самітництва і відчуження людини (Гобсека) від суспільства, тема людських і громадських вад і. т.д.

СЮЖЕТНО-КОМПОЗИЦІЙНІ ОСОБЛИВОСТІ

"Гобсек", як й інші твори Бальзака, — багатоцентровий повість. Окрім постаті лихваря важливу роль у ній відіграють адвокат Дервіль і члени сім'ї графа де Ресто. Сюжетні лінії Гобсека, Дервіля, графині де Ресто та інших персонажів твору перетинаються. повість має чітку, продуману побудову, що засвідчує композиційну майстерність її творця.

"Гобсек" починається з експозиції. Спочатку розповідь ведеться від імені автора, який змальовує один із зимових вечорів 1829—1830 рр. в салоні віконтеси де Гранльє. Розмова заходить про молодого графа Ернеста де Ресто, якого кохає Камілла. Але у матері графа погана репутація в аристократичному світі, і пані де Гранльє хоче відмовити йому у відвідуванні свого дому. У розмову втручається Дервіль, який розповідає історію, що має змінити погляд на стан справ у сім'ї молодого графа.

Наступна частина твору — розповідь Дервіля, яка містить розповідь Гобсека. Письменник ускладнює структуру повісті, робить її багатоголосою. Спочатку звучить голос автора, від імені якого ведеться оповідь, а потім — голоси оповідачів — Дервіля і Гобсека, які теж передають багатоголосся свого оточення. Отже, важливими композиційними особливостями твору є "розповідь у розповіді", а також тісний зв'язок між окремими його частинами та компонентами (розповідь, оповідь, опис, портрет, інтер'єр, монолог, діалог тощо).

Читач вірить тому, про що говорить Дервіль, бо на початку повісті він показаний як "людина високої чесності, знаюча, скромна і з гарними манерами". Дервіль розповідає історію з часів своєї молодості, коли він мешкав у мебльованих кімнатах, а його сусідом був Гобсек. Отже, лихвар стає центральною фігурою оповіді не лише адвоката, а й усього твору.

Дервіль випадково став свідком драми, яка відбувалася в сім'ї графа де Ресто. Ця драма була відомою і Гобсекові: графиня Анастазі де Ресто, щоб утримати свого коханця Максима де Трая, наробила величезних боргів і віддала у заставу лихвареві фамільні коштовності під великі відсотки. А граф де Ресто, захищаючи честь сім'ї й інтереси свого сина, незадовго до смерті переписав свої володіння на ім'я Гобсека до моменту повноліття Ернеста. Його заходи виявилися вчасними, після смерті Гобсека Ернест успадкував те, що належало батькові. Але значення повісті — не в цій сюжетній лінії. її кульмінацією є монолог Гобсека, в якому він засуджує суспільство, де все купується і продається.

Невелика за обсягом, написана у формі розповіді у розповіді, повість...

Неоднозначність образу Гобсека.

Негативні якості героя:

Позитивні якості героя:

скупість, жадібність, байдужість,

працелюбність, гострий розум, феноменальна пам'ять,

жорстокість, владолюбство, честолюбство.

прозорливість, скромність, енергія,

 

самовладання.

 

знання психології людини.

Неоднозначність образу Гобсека. Негативні якості героя: Позитивні якості героя: скупість,...

Домашнє завдання.

Дібрати цитати до характеристик героїв твору «Гобсек»

Домашнє завдання. Дібрати цитати до характеристик героїв твору «Гобсек»

22 січня.

Багатогранність образу Гобсека

22 січня. Багатогранність образу Гобсека

Виписати цитати, які розкривають життєву філософію Гобсека

Виписати цитати, які розкривають життєву філософію Гобсека

НАПРИКЛАД.

«Краще самому утискувати, ніж дозволяти, щоб тебе утискували інші»;

НАПРИКЛАД. «Краще самому утискувати, ніж дозволяти, щоб тебе утискували інші»;
Next: 11 КЛАС