— Мати — початок усього, берегиня роду людського. Незмінну любов, ласку, ніжність і тепло дарує вона своїм дітям, оберігаючи їх. Тільки мати нічого не пожаліє для своєї дитини, це вона у хвилину небезпеки ніколи не думатиме про себе, все віддасть для того, щоб захистити свою дитину, зазнає будь-яких труднощів, страху, сумнівів. Вона оберігає нас, зігріває, зупиняє нас перед безоднею. Мати тяжко страждає, якщо її дітей спіткає лихо, і розцвітає, стає молодшою, веселішою, сильнішою, коли бачить, що її діти виросли порядними людьми. Все-все, що є в нас найкращого, — все від неї, від рідної неньки. За мамину ласку і любов, за її недоспані ночі і колискові пісні, за її добрі і ніжні слова, за її лагідну вдачу і науку ми дякуємо їй. (Звучить грамзапис пісні А. Горчинського "Цвіте черешня в мами на городі").
— Тема материнства вважається однією із центральних і найбільш
складних в образотворчому мистецтві. Багато художників зображували
жінку на своїх полотнищах.
Сприймання творів мистецтва.
Рафаель "Секстинська Мадонна".
Рафаель, як істинний син Відродження, був якщо і не таким універсальним, як Леонардо да Вінчі, та все ж дуже різностороннім художником: і архітектором, і монументалістом, і майстром портрета, і майстром декору. Але до нині його знають перш за все як творця чудових "Мадонн". Споглядаючи їх, щоразу ніби заново відкриваєш для себе Рафаеля.
У його мадонн завжди гладке волосся, чистий овал обличчя, високий лоб. Спадаюче покривало охоплює фігуру зверху донизу єдиним плавним контуром.
Молода мати та її дитя нескінченно зворушливі, але дуже простодушні. В обличчі і погляді немовляти є щось недитяче — прозорливе і глибоке, а в обличчі і погляді матері — дитяча чистота. Якби Рафаель ніколи нічого не написав, крім цієї покірливої, босої, круглолицьої жінки,
цієї небесної мандрівниці, закутаної в простий плащ, і незвичайної дитини, яку вона тримає на руках, він і тоді був би видатним художником.
—А тепер розгляньте фотографії своїх мам.
—Опишіть портрет своєї мами.
—- Де найбільше часу доводиться проводити мамі вдома? (На кухні.)
— А чи допомагаєте ви своїй матусі?
Інтер'єр — зображення в живописі і графіці різноманітних внутрішніх приміщень.
Побутовий жанр — жанр образотворчого мистецтва, де зображені події і сцени повсякденного життя.
Поетапне зображення композиції . Щоб намалювати портрет своєї мами, придивіться уважно до її обличчя. (Діти ще раз уважно
розглядають фотографії своїх мам). Спочатку виконайте невеликий ескіз
портрета, в якому визначте найбільш характерні риси обличчя, його ви
раз. Щоб дотриматися пропорційності обличчя, зверніть увагу на добре
відому всім форму яйця. Намалювавши його вужчою стороною донизу,
розділіть овал посередині по вертикалі і горизонталі. Горизонталь буде
лінією очей, вертикаль розділяє обличчя посередині лоба, носа, підборіддя. Якщо ми розділимо нижню половину ще надвоє, то дістанемо лінію носа. Щоб правильно намалювати губи, треба нижню частину розділити двома лініями на три частини. На верхній лінії — лінія губ, на нижній — середина підборіддя.
Потім можна виконати портрет великого розміру, деталізуючи образ. Малюнок закінчуйте у кольорі. Маму намалюйте на фоні кухонного гарнітура тощо.