Слово «дизайн» буквально перекладається як «творчий задум», «намір», «план», «проект», «креслення», «конструкція». Відтак дизайнер – людина, яка вміє планувати, конструювати, креслити. Це слово стало міжнародним терміном і позначає художньо-конструкторську, проектно-творчу діяльність та її результати.
На відміну від образотворчого мистецтва, спрямованого на формування внутрішнього світу людини, її духовних цінностей, дизайн зорієнтований на організацію та перетворення людиною навколишнього середовища, відповідно до своїх естетичних потреб та уявлень.
Коли почалася історія дизайну? Кого вважати першими дизайнерами? Можливо, це були ще первісні люди — невідомі творці шедеврів наскального живопису? Адже саме в той час поява знарядь праці спонукала зробити їх більш зручними, красивими і функціональними. Ще в античні часи у філософських дискусіях порушується питання взаємозв’язку між корисним і красивим.
Дизайн як окремий вид мистецтва сформувався в епоху розквіту «машинного» виробництва речей (кінець XIX — початок XX ст.). Основною сферою дизайнерської діяльності є створення речей серійного, масового виробництва, що виготовляються промисловим способом (на відміну від декоративно-прикладного мистецтва, де речі виготовляються й прикрашаються вручну).
На відміну від твору мистецтва, кожен предмет має якесь важливе призначення, він є функціональним, тобто, дієвим. В кожної людини є потреба в тому, щоб оточувати себе гарними предметами. Тому цінність
будь-якої речі визначають користь і краса.
Дизайн — художнє конструювання предметів побуту, формування гармонійного предметного середовища, створеного засобами промислового виробництва, для забезпечення найкращих умов праці побуту та відпочинку людей.
Дизайн поділяється на три основні види: промисловий, графічний, дизайн середовища. Окремо виділяють таке явище, як арт-дизайн.
Промисловий дизайн — художньо-проектна діяльність, спрямована на розробку промислових виробів з високими споживчими якостями. Ця діяльність охоплює проектування найрізноманітніших предметів та їхніх комплексів для подальшого виготовлення промисловим способом.
Графічний дизайн — художньо-проектна діяльність, основним засобом якої є графіка.
Дизайн середовища — проектування об’єктів предметно-просторового та соціокультурного оточення з метою створення гармонійної взаємодії людини з природою.
Арт-дизайн — найбільш витончений вияв розвитку сучасного дизайну. Для нього притаманні дизайнерські рішення, в яких головне — художня складова, заснована на принципах високого мистецтва, що передбачає створення нестандартних за формою, несподіваних за кольором і світлом композицій, інколи екзотичних образів, в яких зазвичай змішуються різні художні манери.
Дизайн, як творчий процес, поділяють на:
— художній дизайн — створення речового світу суто з погляду естетики сприйняття (зовнішні прояви форми);
— технічну естетику — науку про дизайн, яка враховує всі аспекти, перш за все, конструктивність, функціональність, комфортність експлуатації виробу тощо.
Розгляньте світлини телефонів. Як із часом змінилася форма телефону?
Порівняйте форму зображених і сучасних автомобілів.
Вимоги, яких потрібно дотримуватись під час розробки виробів:
¾ гарний зовнішній вигляд;
¾ простота та зручність у користуванні;
¾ взаємозв’язок форми, кольору;
¾ чіткість подання;
¾ новизна (не повинна надто ускладнювати процес виготовлення та собівартість виробу).