MODULE
6 клас 09.04

Усі культурні рослини, якими сьогодні харчується людство, походять від диких видів рослин, які стародавня людина використовувала в їжу. Потім люди помітили, що ці рослини значно вигідніше вирощувати самим. Так зародилося землеробство. Момент виникнення землеробства – це корінний перелом в історії людського суспільства. Сучасні рослини і їхні плоди, які ми вживаємо в їжу, вже зовсім не ті, якими вони були тисячі років тому, коли їх уперше виявила людина. Урожай за врожаєм вона відбирала найбільш досконалі рослини, бо помітила, що їхні властивості передаються рослинам, які виросли з відібраного насіння. Так спочатку несвідомо, а потім навмисно тисячоліттями проводився штучний відбір рослин.

Усі культурні рослини, якими сьогодні харчується людство, походять від диких...

Назвіть рослини, що дали нам дані продукти

1.олія … 2.цукор … 3.крохмаль… 4.борошно … 5.кетчуп … 6.халва …

Рослини, які вирощує людина, називаються культурними. Вирощуванням рослин займається окрема галузь с\г – рослинництво. Людина використовує їх як основні харчові, кормові, технічні культури.

 В ході уроку буде заповнюватися таблиця «Сільськогосподарські рослини»

 

Назви рослин

Значення

Зернові

 

 

Бобові

 

 

Овочеві

 

 

Плодово-ягідні

 

 

Технічні

 

 

         крохмалоносні 

 

 

         цукроносні 

 

 

         олійні рослини

 

 

         етеро-олійні 

 

 

         прядивні рослини

 

 

         лікарські

 

 

         дубильні 

 

 

         наркотичні 

 

 

Назвіть рослини, що дали нам дані продукти 1.олія … 2.цукор...

1.  Зернові культури

 

Пшениця – дуже давня культурна рослина. Її вирощують майже 10 000 років. Насіння пшениці знаходять під час розкопок давніх поселень людини, а також у пірамідах фараонів. Відомо понад 20 видів пшениці. Кожен вид має багато сортів акліматизованих до певних кліматичних зон. Виділяють озимі та ярові сорти. У твердих сортів ендосперм містить білок-клейковину. Із неї виготовляють борошно вищих сортів, манну крупу, макаронні вироби.

Ячмінь – відомо 26 видів. Його використовують як кормову рослину, у пивоварінні, для виготовлення перлової та ячмінної круп.

Жито - широко вирощується людиною для отримання зерна та як кормова культура. Зерно посівного жита використовується для виготовлення певних сортів хліба, (який характеризується високими поживними якостями, також він містить багато вітамінів) , пива, віскі, горілки та інших продуктів, також часом споживається в їжу цільне зерно, приготовлене у вигляді каші.

Овес - вирощування як зернової культури почалося близько 2500 років до нашої ери. Точне місце окультурювання невідоме, але в основному археологи вважають, що це сталося у східній Європі. За часів бронзового віку, коли коні вперше почали використовуватись як тяглова сила, овес почав широко культивуватись в північній та східній Європі, але в той же час його посіви були практично відсутні в регіоні Середземномор'я. Як раніше, так і тепер близько 95 % вівсу вирощується для годівлі тварин або як технічна культура, і лише 5 % для людського споживання. Зерно вівса має занадто мало клейковини, тому для виготовлення хліба воно ніколи не використовувалось.

Кукурудза - одна з найпоширеніших і найважливіших сільськогосподарських культур у світі. В основному її вирощують на зерно і для виробництва кормів. У світовому рільництві, у тому числі й в Україні, кукурудзу використовують як універсальну культуру — на корм худобі (стебла і качани), для продовольчих і технічних потреб — виробництва круп і борошна, харчового крохмалю та рослинної олії, меду й цукру,  з оболонок кукурудзяного качана виготовляють папір, кошики та капелюхи . З качанів отримують фурфурол, який потрібний у виробництві синтетичних смол і інших хімічних матеріалів.

2.    Бобові культури

Насіння використовують для харчування, воно містить дуже багато рослинного білка. А також використовують як дуже цінну кормову масу. Але найцінніша властивість бобових – збагачувати грунт сполуками Нітрогену, які необхідні рослинам для синтезу білків.

 

Горох -  надзвичайно цінний продукт харчування. Білка в ньому стільки, як у яловичині. А за калорійністю він переважає її удвічі, оскільки містить багато вуглеводів. Горох також багатий на вітаміни та  мікроелементи. Його використовують у їжу у сирому та відвареному вигляді, для приготування супів та каші.

Соя - однорічна трав'яниста культурна рослина, зовні подібна до квасолі, одна з найдавніших їстівних культур. Походить з Південно-східної Азії,  З насіння виробляють борошно, олію, крупи, соєве молоко, мясо, сир,сурогат кави . З зелених бобів — різноманітні страви, консерви. Використовують також на корм худобі. Крім того жом використовується для виробництва біопалива.

 

Люцерна - цінна кормова культура з рожево-фіолетовими квітками. Одна з найцінніших рослин для польового травосіяння. У сіні люцерни, зібраному у фазі бутонізації міститься до 10 % білка, а у висушеному листі — до 20 % білка, який за якостями не поступається білку курячих яєць. У люцерні є багато вітамінів, фосфору і кальцію. Висока кормова цінність люцерни поєднується з її високою продуктивністю. Вона швидко відростає (3-4 рази протягом вегетаційного періоду) і може давати впродовж літа ніжний поживний корм для худоби.

3.    Овочеві культури

Ці рослини містять багато вітамінів, мікроелементів, які потрібні для процесів життєдіяльності людини і тварин та зміцнюють імунітет. Людина використовує різні частини рослин у сирому та термічно обробленому вигляді.

4.     Технічні культури

сільськогосподарські рослини, що їх використовують в основному як сировину для різних галузей промисловості(харчової, текстильної, миловарної, лакофарбової, фармацевтичної).  На заводах з картоплі виготовляють крохмаль, із насіння соняшника - олію, а з коренеплодів буряків - цукор, із стебел льону - тканину. Вирощування технічних культур є досить трудомістким і витратним , потребує внесення великої кількості добрив та зрошування.

         крохмалоносні (картопля, яку звичайно до технічних рослин не зараховують),

         цукроносні (цукровий буряк),

         олійні рослини (соняшникльон-кудряш, ріпаксоя й ін.),

         етеро-олійні (коляндратроянда етеро-олійна, м'яташавлія, аніс, лаванда й ін.),

         прядивні рослини (льон-довгунець, коноплі, до 1950 бавовна),

         лікарські(календула, глід, калина),

         дубильні (дуб,ялина, верба),

         наркотичні (тютюн, хміль, махорка) та ін..

5.   Плодово –ягідні культури

Це переважно дерева та кущі  які дають соковиті і тверді їстівні плоди.

1.  Зернові культури   Пшениця – дуже давня культурна рослина. Її...

Вікторина

1. «Універсальна» рослина з родини Бобові, якій пророкують велике майбутнє 2. Рослина з родини Пасльонові, наш «другий хліб»).

3. Рослина з родини Злакові, що дає крупу не лише нам, але й курчатам).

4. Овочева рослина з родини Цибулеві, якою у давнину відганяли нечисту силу від домівок (

5. Культурний злак, назва якого заховалася у назві обласного центру України

6.  З допомогою чого розмножують картоплю?

7.  Найпоширеніша олійна культура родини Айстрові

8.   Яку рослину називають «солодкою картоплею»?

9.   Злакова рослина, що має суцвіття початок

10.  Рослина, яку вирощують на полях залитих водою (.

11.  Рослина помірного поясу, яку вирощують для отримання тканин

Вікторина 1. «Універсальна» рослина з родини Бобові, якій пророкують велике майбутнє...

Домашнє завдання

Параграф  №44, с.194-195; виписати значення рослин з форзацу підручника( якщо назва рослини відсутня в табличці).Опрацювати конспект.

Творче завдання: підготувати повідомлення про українських вчених, що зробили значний внесок у розвиток садівництва.( Значний внесок у розвиток наукових основ садівництва зробили такі вчені, як В.В.Пашкевич, Л.П.Симиренко, В.Л.Симиренко, Л.В.Ритов, І.В.Мічурін, С.Х.Дука, М.Ф.Кащенко та інші. Провідними українськими установами, які займаються питаннями садівництва, є Мліївський інститут садівництва ім. Л.П.Симиренка (Черкаська обл.), Інститут садівництва (м. Київ), Інститут зрошувального садівництва (Запорізька обл.), Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є.Таїрова (Одеська обл.) та ін.)

Домашнє завдання Параграф  №44, с.194-195; виписати значення рослин з форзацу...
Next: 9 клас. 2 урок.