Сьогодні на уроці
Перегляд відео
Робота з поняття
Перегляд відео
Робота з тезовим конспектом «Берлінська операція»
БЕРЛІНСЬКА ОПЕРАЦІЯ 1945 — завершальна операція Радянської Армії під час Великої Вітчизн. війни на території Німеччини.
Гітлерівське командування вирішило до останку обороняти Берлін від Рад. Армії, розраховуючи здати місто англо-амер. військам. По рр. Одеру і Нейсе було споруджено міцний оборонний рубіж, який складався з З смуг загальною глибиною 20—40 км; кожна смуга мала 2—3 позиції, а кожна позиція — 2—3 траншеї; навколо Берліна було створено З укріплені обводи, а місто розділене на 9 оборонних секторів; в центральній ч. міста збудовано понад 400 залізобетонних споруд; вулиці міста, дороги, лісові масиви, ріки, населені пункти і їх будинки з глибокими підвалами були підготовлені до тривалої і впертої оборони. Вся місцевість навколо Берліна була обнесена інженерними укріпленнями. Загальна глибина оборони, разом з укріпленнями Берліна, досягала 100 км. На Берлінському напрямі оборонялись війська груп армій «Вісла» і «Центр», що складалися з 56^ піхотних, 7 танкових, 9 моторизованих д-зій, 4 окремих піх. бригад, 37 окремих піх. полків, 98 окремих піх. батальйонів, 2 окремих танкових полків, 4 артилерійських корпусів, 5 артилерійських д-зій, 16 артилерійських і мінометних бригад і 10 артилерійських полків підсилення. Це військо (майже 1 млн. чол.) мало 8 тис. гармат і мінометів, понад 1200 танків і штурмових гармат, 3300 літаків. В Б. о. брали участь рад. війська 2-го Білоруського фронту (командуючий Маршал Радянського Союзу К. К. Рокоссовський), 1-го Білорус. фронту (командуючий Маршал Радянського Союзу Г. К. Жуков) та 1-го Укр. фронту (командуючий Маршал Радянського Союзу І. С. Конєв). Рад. війська мали 41 600 гармат і мінометів, понад 6300 танків та самохідних гармат, понад 8000 літаків. Ставка Верховного Головнокомандування Збройних Сил СРСР передбачала силами З фронтів завдати кілька могутніх ударів по Берлінському угрупованню противника з метою розчленування його, оточення і знищення кожної групи окремо. Кінцева мета операції — розгром всього Берлінського угруповання, оволодіння Берліном і вихід рад. військ на ріку Ельбу. Оточення всього Берлінського угруповання противника покладалось на правофлангові армії та рухомі з'єднання головних сил 1-го Білорус. та 1-го Укр. фронтів, які мали обійти Берлін з Пн. і Пд. і з'єднатися в р-ні Потсдама. Війська 2-го Білорус. фронту мали завдати удару в напрямі на Росток, відсікти 3-ю танкову армію противника від Берліна і розгромити її на Пн. від міста.
Б. о. розпочалась о 5 год. 16 квітня могутньою арт. і авіаційною підготовкою. Переборюючи запеклий опір ворога, війська 1-го Укр. фронту до 18 квітня, а війська 1-го Білорус. фронту до 19 квітня прорвали всі три оборонні смуги противника і просунулись на Зх. до 30 км. Війська 2-го Білорус. фронту форсували р. Ост-Одер і, просунувшись до р. Вест-Одеру, скували 3-ю танк. армію ворога. З 19 по 25 квітня рухомі з'єднання 1-го Білорус. і 1-го Укр. фронтів завершили оточення і розчленування Берлінського угруповання противника. Одна частина останнього (франкфуртсько-губенське угруповання) в складі основних сил 9-ї армії і деякі з'єднання 4-ї танк. армії противника 24 квітня були затиснуті в р-ні лісів на Пд. Сх. від Берліна (бл. 200 тис. чол., понад 2 тис. гармат та мінометів, понад 200 танків і штурмових гармат), друга (власне берлінське угруповання) — в самому місті (до 200 тис. солдатів і офіцерів, до 3 тис. гармат та мінометів і понад 250 танків та штурмових гармат). Частини військ 1-го Білорус. і 1-го Укр. фронтів, розвиваючи наступ на Зх. і відбивши атаки знятої з Зх. фронту 12-ї нім. армії в р-ні Брюка (на Пд. Зх. від Берліна), 25 квітня вийшли на ріку Ельбу і з'єднались з амер. військами в р-ні Торгау. За цей час війська 2-го Білорус. фронту форсували р. Вест-Одер, розгромили 3-ю танкову армію ворога на Пн. від Берліна і на початку травня вийшли до рік Ельди і Ельби в р-нах на Зх. від озера Мюріц і міста Віттенберга. Після впертих боїв у Берліні і в р-ні на Пд. Сх. від нього обидва оточені угруповання ворога були ліквідовані протягом 26 квітня — 2 травня. О 14 год. 25 хв. 30 квітня над будинком Рейхстагу вже майорів прапор перемоги, піднятий рад. воїнами-розвідниками Єгоровим та Кантарія. 2 травня склав зброю гарнізон Берліна, а 8 травня 1945 представник Головного командування збройних сил фашистської Німеччини підписав у Берліні акт про беззастережну капітуляцію. Перемогою Рад. Армії в Б. о. закінчилась друга світова війна в Європі. В Б. о. була продемонстрована воєнна могутність СРСР і висока військова майстерність його Збройних Сил. Досвід організації і ведення Б. о. має важливе значення для сучасного воєнного мистецтва.
Робота з таблицею «Співвідношення сил на початку Берлінської операції»
Війська |
Особовий склад, млн. осіб |
Танки, тис. одиниць |
Гармати, тис. одиниць |
Літаки, тис. одиниць |
Радянські |
2,5 |
6,2 |
41,6 |
7,5 |
Німецькі |
1 |
1,5 |
10,4 |
3,3 |
Робота з картою
Знайти на карті місце зустрічі союзних військ. Позначити його в к.к.
Позначити місце і дату підписання акту про беззастережну капітуляцію.
Робота з документом
Яка роль Берлінської операції у Другій світовій війні?
Чи можна було уникнути значних втрат під час проведення операції?
Маршал Г. Жуков. «Боротьба за Берлін йшла не на життя, а на смерть. Із глибин матушки Росії... прийшли сюди наші люди, щоб завершити справедливу війну з тим, хто зазіхнув на свободу їх Батьківщини... Всі прагнули вперед... щоб здійснити важливу справу — встановити Прапор Перемоги в Берліні»,
Маршал В. Чуйков. «Ми розуміли, що там, у центрі Берліна, зарилися у кам'яних руїнах не просто солдати, що там зосередилися фашистські маніяки, злочинці, у яких руки по лікоть в крові, їм було байдуже, де помирати, у Берліні під кулями радянських військ або її лави підсудних йти на смертну кару». Генерал Дж. Маршалл, начальник Штабу армії США. «Своєю перемогою у Берлінській операції радянські війська завдали блискавичного удару по гітлерівській воєнній машині. Утративши головний воєнний, економічний і політичний центр, Німеччина була позбавлена можливості продовжувати опір... Штурм столиці нацистської Німеччини — одна з найбільш складних операцій радянських військ у ході Другої світової.
Перегляд відео