— На сьогоднішньому уроці у нас будуть присутні сміх і жарти та веселий настрій.
Ми поринемо у веселий світ гумористичних творів українського поета Григорія Пилиповича Бойка, який творив під псевдонімом Грицько Бойко.
Твори його проженуть сум, а натомість подарують нам сміх, веселощі, хороший настрій. Бо Грицько Бойко — це поет-гуморист. А сміятися корисно, бо якщо народ співає і сміється,— в нім здорове серце б’ється.
Грицько Бойко «Отакий у мене ніс».Гумор у дитячій літературі
Біографічна довідка
Народився Грицько Бойко 5 вересня 1923 року, в селі Оленівка на Донеччині в сім'ї службовця. Щодня Грицькові доводилося йти кілька кілометрів до школи, яка знаходилась далеко. Тому хлопець щодня вставав о четвертій ранку йшов до станції, їхати робочим потягом до школи.
Після закінчення школи Грицько пішов на фронт захищати Батьківщину від навали фашистів. Брав участь у боях під Сталінградом, був поранений. Удостоєний бойових урядових нагород. Після війни став студентом Донецького педагогічного інституту. Закінчивши з відзнакою працював у газеті "Радянська Донеччина".
У літературі для дітей не знайдеться, напевне жанру, в якому би не працював Грицько Бойко: поеми, вірші, скоромовки, лічилки, загадки, віршовані казки, п’єси-казки, тобто все, що подобається чарівним жителям країни Дитинства.
Його твори не тільки бавлять малечу, а й несуть цікаві відомості про життя, природу, допомагають пізнавати довкілля. Грицька Бойка справедливо можна назвати неперевершеним майстром сміху. Він, як ніхто інший, вмів не просто розважати молодших читачів, а й з теплим, добрим гумором дотепно й незлобливо показати найрізноманітніші вади дитячого характеру.
Сьогодні ми прочитаємо вірш Грицька Бойка, «Отакий у мене ніс». Цей навчальний і водночас веселий вірш, нагадає нам про таке явище нашої мови як фразеологізми- короткі влучні вислови.
Перегляньте мультфільм за віршем.
Словникова робота.
— З’єднайте слово з його тлумаченням.
Прикрощі короткий задертий догори ніс.
Бушлат неприємні події, лихі пригоди, невдачі.
Тільняшка рід верхнього одягу у моряків.
Кирпатий матроська спідня сорочка з білими і чорними смугами.
4.Прочитайте самостійно вірш «Отакий у мене ніс»
- Який за настроєм цей вірш?
- В які комічні ситуації потрапляв герой?
- Чи справді був винним у всьому його ніс?
- Отже, які фразеологізми ви запам*ятали?
. Гра «Хто це сказав?» .
І чого ти крутиш носом?
Носа вгору не дери.
За носа водить.
Випустив з-під носа.
Носом став клювати.
Свого носа не встромляй.
Зарубай собі на носі.
Чиї слова прочитаєш
- З обуренням
- З розпачем
- З жалем
- Зі здивуванням
- Насмішкувато
- Повчально
- Ласкаво
Висновок. Поет висміював вади дітей, але його гумор не жорстокий, не бездушний, а м’який, доброзичливий, покликаний покепкувати і допомогти, а не принизити.
– Сьогодні ми познайомилися з творчістю Г, Бойка. Він дуже гарно пише для дітей – весело, дотепно. Посміхайтеся на здоров’я. Приймайте щоденно великими дозами сміх, будете здоровими.